Menu podstawowe
Naciśnij Enter, aby wyszukać lub Esc, by zamknąć

Armenia

Armenia – pełna nazwa to Republika Armenii – euroazjatycki kraj leżący na Kaukazie Południowym (na Wyżynie Armeńskiej), bez dostępu do morza. Graniczy z Gruzją, Iranem, Azerbejdżanem i Turcją.
Stolicą Armenii jest Erywań (Yerevan), a język urzędowy to ormiański. Alfabet i język ormiański stworzył na przełomie IV i V wieku Mesrop Masztoc. Dominującą religią jest chrześcijaństwo. Walutą jest dram (AMD) – 100 dramów, równowartość ok. 76 groszy. Armenia uzyskała niepodległość od ZSRR 21 września 1991 roku. Dewiza narodu to "Jeden naród, jedna kultura". Ormianie określają siebie jako "Hajer", a swój kraj jako "Hajastan". Flaga Armenii to trzy poziome pasy. Patrząc od góry, są to: czerwony (symbolizuje krew przelaną za wolność ojczyzny), niebieski (kolor nieba) i żółtopomarańczowy (ma symbolizować bogactwo).

Armenia - ciekawostki turystyczne

Armenia jest najstarszym chrześcijańskim krajem na świecie. Przyjęła chrzest w 301 r. n.e. pod władzą Tiridatesa. Większość Ormian należy do Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego z siedzibą biskupstwa w Eczmiadzynie. To kraj klasztorów (monasterów) pięknie wpisujących się w armeński krajobraz. Symbol Armenii, Góra Ararat (5137 m n.p.m.), leżąca pośrodku Wyżyny Armeńskiej (na terytorium Turcji), według Biblii była miejscem, gdzie spoczęła Arka Noego w trakcie potopu. Natomiast najwyższym szczytem kraju jest wygasły wulkan Aragac (4090 m n.p.m.). Armenia nie ma dostępu do morza, za to poszczycić się może pięknym, wysokogórskim jeziorem Sewan (na wysokości 1900 m n.p.m.), które nazywane jest często "ormiańskim morzem". Dostarcza ono ryb i raków miejscowej kuchni.

Armenia – oryginalna kuchnia

Narodowym, armeńskim owocem jest morela. Popularną przekąską są pestki moreli. Jest to świetna profilaktyka przeciwnowotworowa – zawierają amigdalinę, która według badań naukowych niszczy komórki rakowe.
Tradycyjnym ormiańskim śniadaniem jest omlet z różnymi dodatkami. Kuchnia ormiańska, jak każda kuchnia azjatycka, kusi różnorodnością składników i egzotycznych przypraw. Warto spróbować tradycyjnych, ormiańskich dań takich jak:
  • harissa – gulasz na bazie gotowanych razem pszenicy i mięsa, podawany zazwyczaj biesiadnikom w dużym, wspólnym garze
  • chasz – potrawa bazująca na nóżkach jagnięcych lub wołowinie, gotowanych przez całą noc i podawanych na śniadanie
  • dolma – rodzaj ormiańskich gołąbków – tyle, że farsz z mielonego mięsa owinięty jest liściem z winorośli.

Z warzyw bardzo popularne są bakłażany przyrządzane na różne sposoby. Poza różnego rodzaju mięsami bardzo popularne są raki i różne przekąski z nich przyrządzane.

Za narodowy napój uchodzi czarna, słodka kawa.
Narodowym alkoholem Armenii jest oghi – rodzaj spirytusu destylowanego z owoców. Warto również spróbować przepysznego wina z granatów. Podczas ormiańskich imprez zazwyczaj prym wiedzie wodzirej – tamad, który pilnuje, aby wszyscy goście mieli pełne kieliszki i kieruje wznoszeniem toastów.

Nazwa Armenii używana w niemal wszystkich językach pochodzi od perskiej nazwy Armanestân i Arman znalezionych w staroperskich inskrypcjach.

Armenia – zwyczaje

Kierowcy w Armenii nie mogą prowadzić samochodu nawet po małej ilości alkoholu, norma we krwi to zero alkoholu.
Ormiańska tradycja związana ze ślubem nakazuje, aby to pan młody i jego rodzina ponosili wydatki z tym związane. Śluby i wesela odbywają się w tym kraju we wszystkie dni tygodnia. Wyraźnie zaznacza się podział ról w społeczeństwie – Ormianki najczęściej zajmują się domem i zdecydowanie unikają alkoholu i papierosów, w przeciwieństwie do panów.

Ormianie mają łatwy dostęp do wielu leków, które w naszym kraju są na receptę. Nie ma problemu z kupnem antybiotyku, o receptę nikt nie pyta.

Interesujący jest fakt, iż w 2011 roku Armenia wprowadziła w szkołach obowiązkową grę w szachy, co ma rozwijać myślenie u uczniów.

W Armenii nadal istnieje obowiązek dwuletniej służby wojskowej.

Spośród sław najbardziej znaną obecnie Ormianką jest Kim Kardashian. Natomiast ciekawostką jest, iż wiele sławnych osób miało ormiańskie korzenie, o czym zazwyczaj nie wiemy.
Do grona tego zaliczyć można np. Cher, Garou, a także Polaków: Zbigniewa Herberta, Krzysztofa Pendereckiego czy Roberta Makłowicza.

Turyści mogą odwiedzić Armenię bez konieczności wyrabiania wizy, możliwe są też czasowe, kilkumiesięczne pobyty bezwizowe. Ogromna liczba Ormian żyje poza granicami swojego kraju.

Armenia na mapie

Wyślij zapytanie o wyjazd do Armenii