Menu podstawowe
Naciśnij Enter, aby wyszukać lub Esc, by zamknąć

Chiny

Chiny leżą we wschodniej Azji.
Są trzecim pod względem powierzchni (po Rosji Kanadzie)
i pierwszym pod względem liczby ludności (1/5 całego globu) krajem świata. Zamieszkuje je 56 grup narodowościowych. Rozciągłość równoleżnikowa kraju wynosi ponad 5 tys. km, południkowa 4 tys. km. Granice lądowe wynoszą 24 tys. km Granice morskie, — 12 tys. km. Chiny obejmują 4 strefy czasowe.
Panda wielka zamieszkuje łańcuchy górskie położone w prowincjach Syczuan, Gansu i Shaanxi

Wielki Mur Chiński

Ten niesamowity zabytek, symbol potęgi Chin i jedyna budowla wzniesiona przez człowieka widoczna gołym okiem z kosmosu. Wznosi się na wysokości około 1000 m n.p.m., ściany wykonane są z płyt granitowych i mierzą 6,5 metra grubości u podstawy, 5,8 m grubości w górnej części i wysokie są na 6,6 m.
Jego budowę rozpoczęto w okresie Wiosen i Jesieni (770 - 476 r. p.n.e.). W tamtym czasie poszczególne państewka wznosiły własne mury obronne jako zabezpieczenie przed innymi państewkami feudalnymi oraz mongolskimi koczownikami. Dopiero za czasów panowania pierwszego cesarza z dynastii Qin - Qin Shihuangdi, doszło do połączenia poszczególnych fragmentów muru w jedną całość. Przedsięwzięcie to wymagało pracy setek tysięcy robotników. W późniejszych okresach następowała wielokrotnie rozbudowa i modernizacja Muru. W okresie swojej świetności Mur ciągnął się na długości prawie 8 000 kilometrów.Chiny na mapie

Wyślij zapytanie o wyjazd do Chin