Menu podstawowe
Naciśnij Enter, aby wyszukać lub Esc, by zamknąć

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI

Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?
Południowa Afryka jest w stanie zaoferować turyście właściwe każdą formę spędzania wolnego czasu do jakiej przywykł we własnym kraju uatrakcyjniając ją typowo afrykańską przyrodą i mentalnością widoczną tutaj na każdym kroku. Jest to kraj wielu języków, wielu kultur, ogromnej różnorodności - świadczyć o tym może chociażby ilość używanych tutaj języków urzędowych sięgająca 11, czy jedyny na świecie wielojęzyczny hymn, gdzie w jednej pieśni używa się aż czterech najliczniej reprezentowanych języków, a nie tylko dialektów.
W RPA czarnoskórzy obywatele żyją razem białymi z potomkami kolonizatorów i kolorową mniejszością przywiezioną tutaj przed wiekami jako niewolnicy. Republika Południowej Afryki jest krajem, w którym znajdą coś dla siebie zarówno górscy piechurzy, jak i amatorzy plażowania, ze względu na specyficzne ukształtowanie tego kraju, gdzie linia brzegowa ma ponad 2500 km, a potężne bloki skalne wyłaniają się wprost z oceanicznych fal. Klimat RPA przechodzi od podzwrotnikowego, przez zwrotnikowego, aż do pustynnego i zależy przede wszystkim od konkretnego regionu, gdzie się znajdujemy. Wytrawny globtroter może zasmakować tutaj prawdziwej dzikiej Afryki z jej sawannami pełnymi dzikich zwierząt takich jak lwy, lamparty, gepardy, bawoły, gazele, zebry, słonie, strusie, pawiany i inne.

CO WARTO ZWIEDZIĆ W RPA?

Safari na sawannie

Na sawannach żyją tutaj słonie, bawoły, żyrafy, zebry, strusie, antylopy i gazele stale obserwowane czujnie przez lwy, likaony, hieny i gepardy. Można bezkarnie polować na ich piękne ujęcia w obiektywie aparatu fotograficznego. Warto wybrać się w tym celu do RPA zimą, gdy jest sucho, a zwierzęta zmuszone niedostatkiem wody łatwiej przełamują strach podchodząc do wodopojów.

Góry smocze

Pasmo na terytorium RPA przebiegające równolegle do Oceanu Indyjskiego, na jego terenie znajduje się enklawa Lesotho. Góry te modyfikują klimat całego kontynentu zatrzymując wilgotne masy powietrza i wiatry znad Oceanu Atlantyckiego. Część pasma objęta jest ochroną Parku Narodowego Drakensberg (zwanego też uKhahlamba), który w 2000 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, poza tym istnieją tu również inne rezerwaty i praki narodowe, m.in. Royal Natal.

Przylądek Igielny, Przylądek Agulhas

Najbardziej na południe wysunięta część Afryki, ustanowiona umowną granicą między Oceanem Atlantyckim a Indyjskim, na brzegu wmurowana jest tablica informacyjna. W Oceanie Indyjskim u wybrzeży RPA przepływa silny prąd Agulhas, który w zderzeniu z wodami Atlantyku powoduje stałe, gwałtowne falowanie.

iSimangaliso Wetland Park

Obszar ochronny o powierzchni prawie 3300 km od 1999 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa narodowego UNESCO, obejmujący unikanie powiązane, przenikające się sąsiadujące ekosystemy wokół jeziora St. Lucia wraz z przylegającymi obszarami ciągnącymi się w kierunku Oceanu Indyjskiego. Podlegają tu ochronie: samo jezioro, rafy koralowe i plaże nad oceanem, granica między oceanem i jeziorem, podmokły obszar trzcinowych zarośli pomiędzy oraz skamieniałe koralowce, buszweld i sawannę na zachodnim brzegu jeziora.

Lesotho

Enklawa w RPA, mieści się na pograniczu Gór Smoczych oraz pasma Maloti. W Lesotho to spotykamy klimat zwrotnikowy zmodyfikowany górzystym charakterem kraju, więc mimo lokalizacji można się tu spodziewać śniegu zimą. Mimo to naturalną szatę roślinną stanowi tutaj sawanna przeplatana w wyższych partiach roślinnością alpejską. Lesotho jest silnie powiązane z RPA.

Góra Stołowa

Góra Stołowa wygląda tak jak się nazywa. Jest wysoka na 1086 metrów i płaska jak stół. Żaden pobyt w Kapsztadzie nie jest kompletny bez wspinaczki lub wjazdu kolejką linową na szczyt góry i podziwiania panoramy miasta i zatoki.

Durban

Trzecie co do wielkości miasto RPA i znany port jest także ważnym kurortem I miejscem letnich wakacji dla turystów z całego świata. Miasto zawdzięcza swoją dobrą reputację umiarkowanie ciepłemu klimatowi, zawsze ciepłej wodzie i pięknym plażom. W Durbanie jest też spektakularny uShaka Marine World, czyli jeden z największych na świecie akwarium i aquapark. Durban jest zamieszkany przez potężną grupę Hindusów, co widać na każdym kroku.

Park Narodowy Krugera

Najstarszy park narodowy Afryki. Park jest niezwykle bogaty przyrodniczo, można w nim zobaczyć całą „wielką piątkę” afrykańskich zwierząt: lwa, lamparta, bawoła, nosorożca i słonia. Oprócz tego żyrafy, hipopotamy, krokodyle, antylopy, zebry, sepy. Park jest ogromny, ma wielkość porównywalną do naszego województwa pomorskiego. Najlepszy sezon na safari to lipiec i sierpień.

Region winny

Malownicze miasteczka i winnice na wschód od Kapsztadu tworzą region, z którego pochodzą znane na całym świecie i coraz bardziej doceniane wina południowoafrykańskie. Najciekawsze miasteczka to Worcester z eleganckimi domami i widokami na góry, Robertson, z którego pochodzą najlepsze gatunki win, Paarl, w którym mieści się mnóstwo znakomitych restauracji i Stellenbosch, który jest kulturalną stolica regonu i gdzie zachowało się najwięcej typowych domów.

Garden Route

Wzdłuż zachodniego wybrzeża RPA od Mossel Bay do rzeki Storms rozciąga się przepiękne wybrzeże: bujna przyroda, tropikalna roślinność, błękitne zatoczki i laguny, łańcuchy górskie, krzewy i busz.

Diamenty w Kimberley

Do ok. 1930 roku trwała tu gorączka diamentów. Dziś można oglądać ciekawy skansen z domami górniczymi, tawerną, salą bokserską, dyrektorską salonką kolejową – wszystko z dawnych, dobrych czasów. Jest też spora kolekcja nieoszlifowanych, surowych diamentów, które były wydobyte z pobliskiej kopalni nazwanej Wielka Dziura: jakieś 800 metrów głębokości i 500 metrów szerokości.

Zulus Chaka

Pamiętacie film Zulus Chaka? Może nie, ale Zulus Chaka zył naprawdę i był wielkim wodzem Zulusów. Zulusi niegdyś byli potęga wojenną i na przełomie XVIII i XIX wieku toczyli nieustanne boje: z sąsiednimi plemionami, afrykanerskimi kolonistami, brytyjskim żołnierzami. Legendarni przywódcy, jak właśnie Chaka, do dziś stanowią źródło heroicznych opowieści i są symbolem narodowej dumy. W regionie KwaZulu-Natal, na szlaku Battlefields Route, można zapoznać się z tą historią.

Johannesburg

Miasto Złota, Johannesburg, jest największym i najbogatszym miastem RPA. Ponad 1000 metrów pod miastem górnicy kopią najszlachetniejszy metal na świecie. Na powierzchni tętni codzienne życie. Miasto nie jest spektakularnie atrakcyjne i turyści najczęściej traktują je jak konieczny przystanek przesiadkowy w podróży. Najciekawsze chyba jest to, że miasto jest tak inne od typowego obrazu afrykańskiego miasta – to raczej miasto przyszłości Afryki, które można zobaczyć już dziś.

Republika Południowej Afryki na mapie

Wyślij zapytanie o wyjazd do RPA