Menu podstawowe
Naciśnij Enter, aby wyszukać lub Esc, by zamknąć
Miniatura bloga

Sardynia – Dobre miejsce na urlop cz.2

Sardynia – Dobre miejsce na urlop cz.2

Miniatura bloga , ,

"Cala Gonone, rejs statkiem do rajskich plaży Golfo Orosei"

Jedziemy wcześnie rano do Cala Gonone, żartobliwie nazywana przez Sardyńczyków Cala Gommone – mają na myśli “zatokę gumowych łódek”. Cala Gonone jest położona na wschodnim wybrzeżu wyspy, niedaleko Dorgali, na terenie Parku Narodowego Zatoki Orosei i gór Gennargentu. Stąd są organizowane wycieczki do najpiękniejszych plaż: Cala Cartoe, Cala Osala, Marina Orosei, Cala Fuili, Cala Luna, Cala Sisine, Cala Biriola, Cala Mariolu, Cala Golorotze oraz jaskiń: Blue Marino i Grotta del Fico. I my też płyniemy na taką wycieczkę. Z tej małej urokliwej miejscowości wypływamy statkiem turystycznym na wycieczkę po pobliskich zatokach. Najpierw płyniemy do Grotta del Bue Marino, gdzie na nowo odkryto populację ciepłolubnych fok – mniszki śródziemnomorskiej. Już dawno była uważana, za gatunek wymarły. Obecnie nie występują w tym miejscu, rozeszły się na Europę i Afrykę. Wejście do groty Bue Marino jest możliwe tylko od strony morza, nie ma możliwości aby dojść tutaj pieszo. Korytarz udostępniony do zwiedzania ma około 2 km, cała długość około 40 km. Idziemy po metalowym pomoście, korytarzem, który w okresie zimowym jest wypełnionym wodą, a dokładniej przepływa nim rzeka, która wpada do morza. Jaskinia jest bardzo bogata w szatę naciekową i formacje skalne. Stąd wypływamy na naszą pierwszą rajską plażę,

"Cala Biriola" - nasza pierwsza plaża z półtorej godzinnym
postojem na relaks..."

plaża z daleka prezentuje się niczym rajskie miejsce. Największym zaskoczeniem dla nas było to że z daleka plaża wyglądała jak piaszczysta, ale w rzeczywistości była z bardzo drobnych białych i kremowych kamyków, dokładnie wypłukanych przez morze. Turkus wody i błękit nieba okazały piękno tego miejsca. Wchodząc do morza zaraz jest bardzo głęboko, co jest zaskoczeniem, ponieważ praktycznie na wszystkich plażach jakich byłam na Sardynii, płycizna jest na zdecydowanie większym obszarze od brzegu. Jak ktoś miał ochotę na trochę ochłody, to do brzegu przypłynęła łódka Algida z lodami 🙂 takie teraz luksusy są na plażach w zatokach!

Drugą zatoką, w której się zatrzymujemy punktem jest

"Cala Mariolu" bardzo zaskakująca zatoka

Do tej plaży można dostać się tylko od strony morza. Po dopłynięciu do brzegu, przechodzimy wzdłuż plaży w prawo, mijając ogromne głazy, dochodzimy do najpiękniejszego miejsca! Kolor morza, skały i plaża wyglądają bajecznie! Na tej plaży jest bardzo dużo turystów, co nie jest dziwne, takich jak my, którzy przypłynęli tutaj łódkami, aby spędzić trochę czasu na tej uroczej plaży. Plaża również nie ma piasku, tylko bardzo drobne kamyczki, które wbijają się w stopy.

Nurkując można zobaczyć mnóstwo dużych ryb, które pływają zaraz przy brzegu i obskubują nogi… jak ktoś wchodzi do wody. Zapewne dokarmianie ryb spowodowało ich obecność bezpośrednio przy brzegu. Kolor wody, nieba, skał, sprawiają wrażenie obecności w rajskim miejscu.

Naszą ostatnią zatoką jest

"Cala Luna - zatoka księżycowa"

nazwa zatoki pochodzi ze względu na swój kształt, który z lotu ptaka przypomina księżyc. Można tutaj dojść pieszo z Cala Gonone – szlak rozpoczyna się w Cala Fuili, albo jak my dopłynąć statkiem. Kiedyś miałam okazję iść pieszo i warto się wybrać na taką wędrówkę, pod warunkiem, że żar z nieba się nie leje, bo większość terenu jest odkryta podczas wędrówki i po drodze nie ma żadnych strumyków.

To był nasz ostatni postój, po dniu pełnym wrażeń. Wracamy do Cala Gonone. Cala Gonone jest również dobrym miejscem dla wspinaczy. Jest tutaj sporo dróg wspinaczkowych i na pewno atrakcją jest możliwość wspinania się prosto z plaży, np.: w Cala Fuili lub Cala Luna (gdzie można dopłynąć wynajętą łódką, albo dojść pieszo o czy pisałam wcześniej). A także idąc wzdłuż brzegu, można wpinać się w grocie Biddiriscottai, około 30 min od centrum Cala Gonone.

Zostaw komentarz