Menu podstawowe
Naciśnij Enter, aby wyszukać lub Esc, by zamknąć

Fascynujące informacje i ciekawostki o Białorusi

Na Białorusi ludzie nie mówią po białorusku. Prawie.

W kraju funkcjonują 2 języki urzędowe: białoruski i rosyjski, pierwszy jest uczony w szkole tylko na oddzielnym przedmiocie, podczas gdy wszystkie pozostałe klasy oraz dokumentacja urzędowa prowadzona jest w języku rosyjskim. Ale bliżej granic Polski, Litwy i Ukrainy zmienia się język, w którym ludzie rozmawiają w „trasyanka” (mieszanka białoruskiego i rosyjskiego) i w innych kombinacjach językowych. Białoruś ma około 31 banków; rząd posiada 30 banków i tylko jeden z nich jest własnością prywatną.

Najdłuższa ulica na Białorusi – Aleja Niepodległości w Mińsku.

W całej swojej historii rosła nie tylko na długości i szerokości, ale również 14-krotnie zmieniała nazwę. Jest to jedna z najdłuższych ulic w Europie.

Na Białorusi urodzili się dwaj izraelscy prezydenci: Shaim Weizmann i Shimon Peres.
Kraj jest w dużym stopniu uzależniony od energii rosyjskiej.
Szymon Kuźniec został pierwszym Białorusinem, który zdobył Nagrodę Nobla. W 1971 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. Ogółem jest pięciu laureatów Nagrody Nobla z kraju, w tym Szymon Kuźniec, Swietłana Aleksiewicz, Wybrzeże Iwanowicz Alferow, Szimon Peres i Menachem Rozpoczął.
Olga Korbut to znana białoruska gimnastyczka i czterokrotna Mistrzyni Olimpijska. Jako pierwsza opracowała i wykonała niezwykle śmiały skok, który później nazwano jej imieniem.

W Puszczy Białowieskiej na Białorusi żyje 800 europejskich bizonów, najcięższe zwierzę lądowe w Europie. Las jest również wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Największy samochód wywrotka na świecie produkowany jest na Białorusi.

BelAZ-75710 waży 360 ton, wysokość jego kół wynosi 4 metry, a jeśli ktoś chce kupić taki samochód, to będzie Cię kosztować około 10 milionów dolarów.

Najstarszym zabytkiem na Białorusi jest katedra św. Zofii (Połotsk), zbudowana w latach 1044-1666.

Pierwsze oznaki osadnictwa na starożytnej Białorusi sięgają około 100 000-35 000 lat wstecz.

Białoruś nadal stosuje karę śmierci.
Sok brzozowy – jeden z ulubionych napojów Białorusinów. Sprzedawany jest w opakowaniach i dużych szklanych słoikach. W wiosce ludzie zbierają sok brzozowy każdej wiosny.

Białoruś na mapie

Wyślij zapytanie o wyjazd na Białoruś