Menu podstawowe
Naciśnij Enter, aby wyszukać lub Esc, by zamknąć

Zróżnicowany Liban

Prawdopodobnie żaden inny kraj nie jest tak bogaty kulturowo i geograficznie jak Liban.
To kraina winnic, pomarańczowych sadów, zielonych łąk i piniowych lasów pokrywających górskie doliny. Kraj, gdzie spotyka się kultura arabska ze śródziemnomorską, pełen antycznych zabytków, cudownych krajobrazów, wspaniałej kuchni i bardzo gościnnych ludzi.

Śródziemnomorski klimat Libanu stwarza dogodne warunki do uprawy różnych drzew, min. cytrusowych i figowych, winnej latorośli, a także oliwek, orzechów włoskich czy też bananów, palm daktylowych i innych. Rosną tu również wierzby, akacje, sykomory, topole. Wysoko w górach zachowały się nieliczne już drzewa cedrowe. To piękne, jakże dostojne drzewo znajduje się na biało-czerwonej fladze narodowej i jest godłem Libanu. Warto wiedzieć, że Liban jest najzasobniejszym krajem w wodę spośród krajów tego regionu (płynie tu 15 rzek), a także jedynym krajem arabskim, który nie posiada pustyni.

Bejrut

Stolica Libanu
w którym żyje około 1,5 mln mieszkańców, nazywana kiedyś „Paryżem Bliskiego Wschodu”, to unikalna mieszanka paryskiej elegancji i starej arabskiej architektury. Jest położony na górzystym przylądku, pomiędzy dwiema zatokami.

Na uliczkach Bejrutu obok wyrastających wieżowców zachowały się resztki rzymskich kolumn i kilkusetletnich arabskich łaźni, a także średniowieczne kościoły i meczety. Skwery i place łączą wąskie, kręte uliczki jak w Damaszku czy w Palermo. Stare domy, kramy uliczne, orientalne sklepiki, dalej sprzedawcy kebabów i świeżych soków sąsiadują z wyrafinowanymi restauracjami i eleganckimi wieżowcami.

Liban

To jeden z najstarszych Kościołów chrześcijańskich. To tu bije serce religii założonej przez Chrystusa.
Liban to kraj św. Charbela – pustelnika, o którym rozgłos nastąpił nie za jego życia, ale dopiero po jego śmierci. Do Annaya, miejsca pochówku św. Charbela przyjeżdżają obecnie pielgrzymki z całego świata.

Pod względem liczby odwiedzających, co roku przyjeżdża tutaj około 2 mln pielgrzymów. Wizerunek św. Charbela jest niesamowicie popularny w Libanie – obrazki z Charbelem znajdziemy na szybach samochodów, na brelokach przy kluczach, na ścianach domów… W hierarchii ważności w Libanie św. Charbel niczym nie ustępuje Maryji i Jezusowi.

Zarówno wizyta w dolinie Qadisha, jak i odwiedziny w sanktuarium w Annaya pozwalają zanurzyć się w zupełnie innym świecie, także tym metafizycznym.

Liban nazywany był często „Szwajcarią Bliskiego Wschodu” i teraz odzyskuje to miano, a odbudowane centrum Bejrutu nazywane jest „stolicą XXI wieku”.

Liban na mapie

Wyjazdy do Libanu

Najbliższe turnusy wyjazdowe w naszej ofercie.